WHY IS IT SO COMPLICATED? || HOW TO DEAL WITH ENGLISH PRONOUNCIATION

lipca 13, 2017
...CZYLI JAK SOBIE RADZIĆ Z POPRAWNĄ WYMOWĄ ANGIELSKĄ


Z problem prawidłowej wymowy słów w języku obcym, boryka się przynajmniej co druga osoba zaczynająca naukę języka obcego, ale również spore grono tych, którzy uczą się języka już dłuższy czas. Problemy związane z poprawną wymową często spowodowane są tym, iż poszczególnym jednostkom zwyczajnie nie było dane spotkać dobrego lektora/nauczyciela, który byłby w stanie pracować z nimi nad poprawną wymową tak, aby przyniosło to zamierzone rezultaty. 

Co jest główną przyczyną naszego problemu z poprawną wymową? 

Główne źródło, to wpływ naszego ojczystego języka na nowo uczony język. Uczniowie, często próbują 'spolszczać' wymowę słów angielskich, zbliżając je do wyrazów polskich, gdyż myślą, że tak właśnie się je powinno wymawiać.  

Innym źródłem komplikacji są, consonants and vowels, czyli spółgłoski i samogłoski, które tak samo jak i w języku polskim, obecne są w angielskim, jednakże ich wymowa i zapis w poszczególnych przypadkach znacznie się różni od tych w języku polskim. Język angielski zawiera 'diphthong'i', dźwięki składające się z dwóch samogłosek, 'triphtong'i' czyli pojedyńcze samogłoski które mają zmienną artykulacji powodującą, że słyszymy trzy dźwięki, mimo iż są one złączone w jeden, oraz 'monophthong'i' innaczej zwanymi samogłoskami prostymi które nie posiadają zmiany jakości np. 'u', 'a', przeciwnie do dyftongów i tryftongów. 
Ale koniec już tych zawiłych teorii. 


Co stanowi dla nas największy problem podczas nauki wymowy?

 • niepoprawny akcent wyrazowy - często się zdarza, że akcentujemy poszczególne wyrazy na złą sylabę, np. w wyrazie success .  Jak widać, akcent w tym wyrazie pada na drugą sylabę, natomiast wielu uczących się, akcentuje pierwszą sylabę, co jest błędem. Warto w tym celu korzystać ze słowników z transkrypcją słów angielskich, bądź też z lektorem, który wymawia na głos poszczególne słowa. Polecam Diki.pl, oraz Oxford Dicitionary  .
 • przekręcanie końcówek - np. kiedy tworzymy czasownik regularny, a dany czasownik kończy się na literę t lub d, tak jak w przypadku słów, want, lend, mend, trend, to należy do niego dodać końcówkę, którą wymawiamy [ed] (jednakże pamiętać musimy o tym, że nie wymawiamy go jako "e', tylko brzmi to bardziej jak dźwięk między "i" a "y"). Warto też wziąć pod uwagę takie końcówki wyrazów, jak -ible, -able, -uble, -ive, -ous (-ious, -uous, -eous), -ate, -ful, -etic, -ic, -ant, -al, -y, które często się nam mylą, i powodują, że czytając złą końcówkę, nadajemy zupełnie inne znaczenie wyrazom.
 • homofony i homografy - homofony, to wyrazy, które brzmią bardzo podobnie, w niektórych przypadkach identycznie, aczkolwiek różnią się od siebie pisownią i znaczeniem. Np.wait – weight (czekać – ważyć). Natomiast homografy, charakteryzują się tym, iż przybierają taką samą pisownię, ale inną wymowę i znaczenie. Np. invalid – invalid  (1.nieważny-adjective(przymiotnik); 2. inwalida-noun(rzeczownik))
 • wyrazy z 'th' - czyli z naszym słynnym 'ti-ejdż'. Często uczeń nie ma pojęcia jak powinno poprawnie brzmieć słowo zwierające owe połączenie, gdyż nie brzmi ono ani jak 'f', ani jak 't', ani 'd'. Wymawiając słowa takie jak, thirsty(spragniony), używamy  dźwięku /θ/. A w przypadku słów this, that dźwięku  /ð/. W celu praktyki tych dwóch dźwięków, polecam dużo słuchać i dużo ćwiczyć z lektorem, zarówno na żywo jak i z lektorem elektronicznym.

Jak zatem uczyć się wymowy angielskiej i nie zwariować?

 • Słuchaj siebie.
  Podczas rozmowy zazwyczaj głównie skupiamy się na tym co i w jaki sposób chcemy przekazać, a więc na treści i poprawnym słownictwie oraz gramatyce. Dlatego warto skupić się na tym jak wypowiadamy poszczególne wyrazy. Dobrym sposobem jest nagrywanie siebie na dyktafonie i wyłapywanie błędów związanych z poprawną wymową. 
 • Naśladuj ekspertów.
  Oglądaj jak najwięcej TV w języku angielskim, słuchaj radia, słuchaj piosenek, podcastów, oglądaj filmy w oryginale - i naśladuj. Powtarzaj poszczególne słowa, wyrazy i zwroty jak najczęściej.
 • Ćwicz wymowę w osobności.
  Problemy z wymową pojawiają się ponieważ boimy się popełniania błędów językowych. Dobrym sposobem jest towrzenie sobie scenariusza, np. co byśmy powiedzieli na pierwszym spotkaniu z daną osobą, która mówi po angielsku, albo jak byśmy zapytali o drogę. 
 • Obserwuj siebie w lustrze.
  Stań przed lustrem i obserwuj siebie podczas produkowania poszczególnych dźwięków w języku angielskim. Zwróć uwagę na położenie języka, kształt ust i buzi. 
 • Zwolnij tempo.
  To nie prawda, że najważniejsza jest płynność i szybka mowa. Takie postępowanie często prowadzi do błędów w wymowie, ponieważ nie mamy możliwości skupić się wtedy na naszej wymowie.
 • Poszukaj partnera.
  Znajdź przyjaciela, który również chciałby popracować nad poprawną wymową. Praca w parach pomoże Wam eliminować najczęściej popełniane przez Was błędy.
 • Zwracaj uwagę na intonację i akcenty.
  Poprwna wymowa nie polega tylko na poprawnym wymawianiu poszczególnych dźwięków, ale również na poprawnej intonacji i akcentach. Czasami jeden wyraz mówimy ciszej, czasami głośniej, inny znów z innym akcentem. W tym celu warto czytać wiele wierszy w języku angielskim i tekstów piosenek, na głos.
 • Śpiewaj piosenki.
  Śpiewanie pozwala się nam zrelaksować, oraz praktykować wymowę poszczególnych wyrazów i dźwięków. Co więcej, pozwala nam ćwiczyć rytm i intonację.
 • Korzystaj ze słowników z transkrypcją.
  W słownikach słowa zapisane są wraz z transkrypcją, czyli z poprawną wymową. Co prawda większość transkrypcji zawiera znaczki, które często ciężko nam rozszyfrować, jednakże znaczna część słowników zawiera wytłumaczenie poszczególnych znaków językowych, więc ułatwia nam to znacznie naukę.

A jak u Was wygląda nauka wymowy? Z jakim problemem najczęściej się borykacie? Co sprawia Wam największy kłopot?

8 komentarzy:

 1. Bardzo fajny wpis, ostatnio szukałam fajnych blogów o tematyce języka angielskiego. Szczególnie interesuje mnie temat nauczania języka dzieci z dysleksją pisałaś gdzieś o tym albo widziałaś na innym blogu? :) Ja nie znalazłam nic sensownego.

  www.inezzaduminska.blogspot.co.uk - Zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że dobrze trafiłam. Uczę się angielskiego bardzo długi i największym problem mam z poprawną wymową :( ale z chęcią będę korzystać z twoich wskazówek, mam nadzieję, że mi pomogą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham angielki i posługuję się nim na co dzień. Co powoduje, że mogę powiedzieć, że to dobry post!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym w końcu nauczyć się angielskiego :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny wpis nawet dla kogoś kto studiował fil angielską.

  OdpowiedzUsuń
 6. Swietne porady :D Z akcentem mam rowniez klopot tylko ze w jezyku niemieckim ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie lepiej wymawia mi się niemiecki. Może są jakieś wrodzone inklinacje

  OdpowiedzUsuń
 8. Wymowa <3 tak bardzo pomijana w większości nauczaniu języków obcych :/

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.