LIST OF USEFUL VOCABULARY || PART 3

LISTA PRZYDATNEGO SŁOWNICTWA, CZĘŚĆ 3

 Dzisiaj, jak co tydzień, pragnę podzielić się z Wami nowym zestawem wyrażeń, które warto sobie przyswoić, bądź zwyczajnie odświeżyć, gdyż nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji i w jakich okolicznościach, poszczególny zwrot, czy słowo może być nam na wagę złota. Tym bardziej teraz, kiedy mamy okres wakacyjny, pełen wyjazdów i zagranicznych podróży, warto poświęcić swój cenny czas na przygodę z angielskim, tak by poczuć, że jesteśmy w stanie prowadzić swobodną konwersację z obcokrajowcami, oszczędzając sobie zbędnego stresu wynikającego z popełnianych błędów językowych.
 Serdecznie polecam, i życzę przyjemnej nauki, a i przy okazji, miłego dnia, mam nadzieję, że chociaż w połowie bardziej słonecznego niż u mnie! :)9 SPOSOBÓW WYRAŻANIA CHĘCI NA...

 • Coffee - just what I need. (Kawa - to czego właśnie potrzebuję.)

  Jeśli ktoś zadaje nam pytanie, na co w danym momencie mamy ochotę, lub czego byśmy sobie życzyli, warto wtedy użyć właśnie tego zwrotu. Idealnie opisuje on, jak bardzo zależy nam na danej rzeczy.
 • It would be nice, if you would serve me coffe. (Byłoby miło, gdybyś podała mi kawę.)

  Podobnie ja w przykładzie wyżej, warto zastosować ten zwrot kiedy ktoś zadaje nam pytanie o to na co mamy w danym momencie ochotę. Stwierdzenie to, jest nieco bardziej formalne, i świetnie nadaje się zarówno podczas ważnych uroczystości, spotkań biznesowych, czy zwyczajnie w sytuacjach kiedy zależy nam na byciu uprzejmym wobec innych.
 • I could do with a coffee. (Przydałaby mi się kawa.)

  Tego zwrotu używamy, kiedy bardzo czegoś pragniemy, i chcemy komuś zasugerować, że chcielibyśmy aby nam umożliwił uzyskanie danej rzeczy. Np. gdy będąc w towarzystwie przyjaciół, czy z wizytą u znajomego, dopada nas ogromne pragnienie na... i chcielibyśmy je zaspokoić.
 • I'd love a cup of coffee. (Bardzo chciałbym filiżankę kawy.)

  Odpowiedź, połączona z prośbą, na zadawane nam pytanie, czy mamy na coś ochotę. Krótko, zwięźle i na temat, a zarazem uprzejmie. 
 • I'm dying for a cup of coffee. (Dałbym wszystko za kubek kawy.) 

  Totalnie nieformalne wyrażenie, ukazujące naszą nieokiełznaną chęć na... bardzo ekspresywne. To samo tyczy się zwrotu poniżej, aczkolwiek poniższe wyrażenie jest bardziej nacechowane emocjonalnie.
 • I could kill for a cup of coffee. (Zrobiłbym wszystko za kubek kawy.)

  Patrz wyżej.
 • I need coffee. (Potrzebuję kawy.)

  Prosto, dosadnie, bez większych emocji. Kiedy potrzebujemy komuś zakomunikować, że mamy ochotę na kawę, ale nie chcemy się wdawać w głębsze konwersacje, wnikające z różnych przyczyn.
 • I really need a cup of coffee. (Na prawdę potrzebuję kubka kawy.)

  Desperacka chęć, którą pilnie pragniemy zaspokoić. Tego zwrotu możemy również użyć ze słowem ''cigarette'', ''rest'' or ''drink'' - z 'fizycznościami', których bardzo mocno potrzebujemy w danym momencie.

 • It really hit the spot. (Tego mi było trzeba.) 

  Używamy, kiedy ktoś poda nam rzecz, na którą bardzo mieliśmy ochotę, i kiedy zaczynamy się nią delektować. Bardzo silne wyrażenie, które pokazuje, że w naszym zasobie leksykalnym znajduje się większy zapas słownictwa, i że nie stosujemy tylko lakonicznych odpowiedzi. Moim zdaniem warte zapamiętania.
Ach, i oczywiście ''coffee'', to tylko przykład. Zamiast tego słowa możemy wstawić każdy inny wyraz, o którym będziemy chcieli powiedzieć w danej sytuacji.


Jak Wam się podoba dzisiejszy zestaw? Jaką kategorię tematyczną zwrotów chcielibyście ujrzeć w następnym wpisie?

11 komentarzy:

 1. A ja właśnie tak bardzo mam ochotę na kawe :D
  Świetny post, naprawdę :) zapiszę sobie go :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post, haha. Idealny dla takiej kawomaniaczki, jak ja!:)
  Pozdrawiam,
  aguuuszka.blogspot.com-Mój blog!☼

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy "I need a coffee" mózg podsunął mi "I need a Hero" Bonnie Tyler.
  P.S. Zrobiłaś mi ogromnego smaka na kawę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post!
  ohmylifex.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post!
  Zapraszam https://cakemonika.blogspot.com/ ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. I teraz ma tylko ochotę na kawę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Strasznie zawaliłam mój angielski. Ten wpis mi przypomniał, że muszę go poogarniać żeby zdać egzamin w przyszłym roku na B2+. :|
  https://pokazswepiekno.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł, post i zwroty! Użyteczne i mówiąc szczerze - motywujące - żeby w końcu zabrać się za angielski! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz spotykam sie z takim postem! Takie wpisy sa bardzo przydatne dla osob, ktorym angielski nie wchodzi zbyt szybko do glowy.
  Bede wpadac czesciej! :)

  Pozdrawiam,
  joannadybczyk-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Miło, że znalazłam blog anglistki ;) Witaj w klubie, bardzo ladny blog, btw

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.