READING SKILLS || HOW TO READ AND UNDERSTAND IN ENGLISH

czerwca 25, 2017
READING SKILLS, CZYLI JAK ROZWIJAĆ UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM W JĘZYKU ANGIELSKIM

Dzisiaj kolejny post związany z językiem angielskim. Czytanie ze zrozumieniem w obcym języku dla większości z nas jest nie lada wyzwaniem, szczególnie, kiedy rozpoczynamy naukę nowego języka, lub kiedy zmagamy się z jego nabywaniem już dłuższy czas. Zazwyczaj na początku ten czas poświęcamy głównie przyswajaniu zasad gramatycznych oraz nauce słówek.


Co robię nie tak? Przecież się uczę! Paradoksem w trakcie nauki języka obcego jest fakt, że czasem sama nauka tych dwóch dziedzin języka nie wystarcza, aby poprawnie odczytać przekaz płynący z tekstu. Dlatego też niejedna osoba wielokrotnie zadaje sobie takie pytanie. 
Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź:

1.Po pierwsze, aby zrozumieć dany tekst w języku obcym, (oczywiście tyczy się to również języka ojczystego)należy nauczyć się poprawnie odczytywać kontekst płynący ze zdania. 
Leksykon języka angielskiego jest obszerny. Prawie każde ze słów posiada więcej niż jedno znaczenie, a w niektórych przypadkach liczba znaczeń sięga, nawet kilkunastu na jedno słowo. Dlaczego? Może między innymi dlatego, że jedno słowo należące do grupy rzeczowników, może również pełnić rolę czasownika, co możliwe jest dzięki dodaniu przyimka "to". Spójrzmy zatem na przykład znanego wszystkim słowa to cook. Jeśli używamy go jako czasownika, jego znaczenie w języku polskim będzie brzmieć gotować, natomiast kiedy używamy go jako rzeczownika, znaczenie słowa będzie brzmieć kucharz


2.Druga istotna rzecz-w trakcie czytania miej przy sobie słownik. Najczęstszą przyczyną braku zrozumienia kontekstu zdania, jest brak znajomości słownictwa. Kiedy nie rozumiesz danego słowa, po prostu znajdź jego znaczenie i/lub definicję w słowniku języka angielskiego. Na rynku dostępna jest ogromna liczba słowników w wersji papierowej jak i w wersji elektronicznej. Jeśli nie posiadamy dostępu do żadnej z nich, możemy zatem skorzystać z wersji online, gdyż w wyszukiwarce znajdziemy naprawdę sporą ilość tych oto glosariuszy.

3.Czytaj zrelaksowany. Niejednokrotnie zostało to udowodnione, że kiedy jesteśmy przepełnieni nadmiarem negatywnych emocji, bądź stresujących sytuacji odbijających się na naszym samopoczuciu, mamy większy problem z poprawną interpretacją poszczególnych faktów oraz ich odbiorem, ponieważ nasza podświadomość skupia się wtedy na czynnikach stresogennych, wywołujących w nas negatywne uczucia. Dlatego więc jeśli chcemy czytać książkę w obcym języku, warto też mieć do tego odpowiednie warunki.


4.Wybieraj teksty adekwatne do poziomu Twojego zaawansowania językowego. Jeśli czytamy teksty z poziomu zaawansowanego, będąc językowym 'laikiem', jest to logicznym faktem, że bardzo ciężko jest nam zanalizować chociażby najmniejszy fragment tekstu w obcym języku. Sama doświadczyłam tego w przypadku języka niemieckiego, kiedy na studiach magisterskich zapisałam się na kurs kontynuacji języka niemieckiego i gdy na pierwszych zajęciach zderzyłam się z rzeczywistością, ponieważ otrzymałam do analizy tekst z podręcznika dla studentów ze znajomością niemieckiego na poziomie B1. A od mojego kontaktu z tym oto językiem minęło ładnych parę lat, więc mogę śmiało stwierdzić, że moja wiedza nieco się "ulotniła". ALE UWAGA! Przede wszystkim, aby skutecznie nauczyć się czytać i zarazem rozumieć co czytamy, trzeba czytać systematycznie. Nawet niewielkie fragmenty tekstu czytane kilka razy w tygodniu, przetłumaczone i zanalizowane, są w stanie diametralnie przyczynić się do naszej umiejętności poprawnego czytania. Dzięki systematycznej pracy nasz zasób słownictwa znacznie się poszerzy, a też i pewne utarte schematy zawarte w tekstach anglojęzycznych zostaną w naszych głowach,  przez co za każdym razem łatwiej będzie nam rozumieć to co czytamy.

I najważniejsza zasada!!! Pamiętajmy o tym, że nigdy nie należy się zniechęcać, ani poddawać! Nauka obcego języka wymaga wytrwałości, cierpliwości i regularnej pracy. Tylko wtedy osiągniemy sprawność językowa. 

A Wy jak radzicie sobie z czytaniem tekstów w języku angielskim? Macie jakieś sprawdzone sposoby? 

Kisses! Have a good Sunday!😗


<a href="https://www.bloglovin.com/blog/18950513/?claim=gru5y4jttwd">Follow my blog with Bloglovin</a>

4 komentarze:

  1. Ja w takcie czytania po ang zawsze mam telefon z aplikacja tłumacza Google przy sobie. Bardzo pomaga i można do trudnych słówek dodać gwiazdkę, później je sobie spisać np do notesu. I tak jak mówisz najważniejsza jest systematyczność w czytaniu :) Bardzo pomocny artykuł, wiele rzeczy zastosuje u siebie :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszą książkę jaką czytałam po angielsku, jednocześnie czytałam po Polsku, było o tyle trudno, że ta książka to "Alchemik" ... Przynajmniej kiedy 2 lata później miałam go jako lekturę, wszystko pamiętałam :) A Twoje wskazówki są bardzo przydatne, na pewno będę wracać do tego wpisu :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.