ENGLISH LEARNING || LISTENING SKILL

czerwca 19, 2017

LISTENING SKILL, CZYLI JAK ĆWICZYĆ UMIEJĘTNOŚĆ SŁUCHANIA


W moim pierwszym poście pojawiła się wzmianka na temat tego, że będę się starać przekazywać Wam moje sposoby uczenia się języka angielskiego. W tym poście, chciałabym Wam doradzić jak uczyć się słuchać, tak aby po jakimś czasie zacząć rozumieć to, o czym do nas mówią. Rzecz jasna, w języku angielskim. 

Wielu z nas ma kłopoty ze zrozumieniem tego co aktorzy mówią w filmach, czy piosenkarze śpiewają w piosenkach. Dlatego też właśnie większość anglojęzycznych produkcji, posiada lektora, czy też napisy w języku polskim. Dlaczego tak się dzieje, że mimo kilku lat nauki, stale mamy problem z prawidłowym rozszyfrowywaniem słów, fraz, bądź całych zdań, wypowiadanych przez anglojęzycznych artystów? Odpowiedź brzmi następująco: każdy język zawiera ogromną ilość własnych dialektów, czy też inaczej, regionalizmów, które cechują się tym, iż poszczególni członkowie danej społeczności językowej, posługują się tym samym językiem, aczkolwiek językiem, który różni się pod względem słownictwa czy poprawności gramatycznej. Wśród takich dialektów, wyodrębniamy slangi , które szczególnie cechują poszczególne grupy społeczne, i które również różnią się słownictwem czy strukturami gramatycznymi. Ale dosyć tej nudy :P

Co zatem mogę zrobić, aby poprawić moją umiejętność słuchania?


ZASADA NR 1
Słuchaj każdego dnia. Nawet  pół godziny dziennie jest w stanie zdziałać cuda. Słuchaj kanałów telewizyjnych, radia, podcastów w języku angielskim. Z czasem Twoje ucho zacznie podświadomie zapamiętywać słowa, które najczęściej pojawiają się w tego typu słuchowiskach czy programach. Po jakimś czasie, zaczniesz rozpoznawać i słyszeć coraz więcej słów, których wcześniej nie byłeś w stanie odnotować.

ZASADA NR 2

Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa, które usłyszałeś podczas słuchania np.audycji radiowej, zanotuj je sobie na kartce, bądź w zeszycie. Sprawdź znaczenie danego słowa, i staraj się je zapamiętać. Nauka nowych słówek jest kluczowym czynnikiem ułatwiającym słuchanie ze zrozumieniem w obcym języku. Co więcej, kiedy uczysz się nowego słowa, sprawdzaj nie tylko znaczenie w słowniku, ale również jego poprawną wymowę, odsłuchaj jak się je poprawnie wymawia i przećwicz je. Twoje ucho na pewno rozszyfruje to słowo następnym razem podczas słuchania. 

ZASADA NR 3

Kiedy oglądasz film w języku angielskim, włączaj sobie napisy również w tym samym języku, a nie w języku ojczystym. Im więcej w tym samym czasie słuchasz i czytasz, tym więcej wyrazów będziesz w stanie zapamiętać i usłyszeć następnym razem.

ZASADA NR 4

Staraj się zapisywać usłyszane słowa, teksty piosenek, bądź zdania czy też frazy, na kartce i próbuj je tłumaczyć. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa, oczywiście możesz, korzystać ze słownika(polecam słownik Longman, Oxford, Cambridge oraz polski słownik internetowy Diki.pl, czy też inny słownik online jak Bab.la

To chyba najważniejsze z zasad, które ułatwią i poprawią Waszą umiejętność słuchania. Jeśli jeszcze sobie coś przypomnę, to zaktualizuję tego posta :)

A poniżej, umieszczam kilka przydatnych linków, które też Wam posłużą do rozwijania umiejętności słuchania:
Enjoy and have a good time! 😋

2 komentarze:

  1. Tez mam czasami problem ze zrozumieniem usłyszanego tekstu, ale w moim przypadku jest to niemiecki :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj w tym języku to ja też mam duże problemy ze zrozumieniem słuchanego tekstu :D Pozdrawiam :)

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.